A rendszeres féreghajtás kutyakötelességed: ilyen gyakran és így kell csinálni
Közzétéve: 2025. 06. 15 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 06. 15 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Nagyon sokat beszélünk a külső élősködőkről az oldalunkon, azonban a belső parazitákról valamivel kevesebb szó esik, pedig legalább annyira fontos téma, ugyanis a kutyák bármely életkorban kapcsolatba kerülhetnek velük, akár már születésük előtt is. Fontos megérteni, hogy nagyon komoly problémákat okozhatnak, ha bejutnak a gyomor- és bélrendszerbe. Attól függően, hogy milyen élősködőről van szó, a kutya mutathat tüneteket, de ez nem törvényszerű. A féreghajtás fontos része egy négylábú felelős tartásának, és akkor is elengedhetetlen, ha nem tudjuk biztosan, hogy jelen vannak-e az állatban férgek.
A következőkben arról lesz szó, hogy miért veszélyesek a kutyákra és az emberekre is a belső paraziták, és hogyan védekezhetünk ellenük. Mindent megtudhatsz a féreghajtásról.
Ahogy a bevezetőben is említettük, a kölykök már születésükkor is hordozhatnak belső élősködőket. A tenyésztők általában megvizsgálják az anyakutyát, mivel a férgek szunnyadó állapotban is benne lehetnek a szervezetében. Dr. Amy Attas állatorvos az AKC-nak elmondta, hogy a terhesség során felszabaduló hormonok hatására ezek a férgek átjuthatnak a kölykökbe a véráramon keresztül, valamint a szoptatás során is.
Kedvenceink ideális gazdaszervezetek a paraziták számára, mivel gyakran olyan helyeken járnak, ahol ezek az élősködők jól érzik magukat. Egyes kutyák füvet vagy más dolgokat – például ürüléket – esznek meg, amelyek parazitákat tartalmazhatnak. Ez növeli annak az esélyét, hogy szájon át fertőződnek meg. Emellett a kutyák szeretnek olyan helyeket szaglászni, ahol más állatok ürítettek, így ezeken keresztül is könnyen elkapják a férgeket.
Számos különféle féregfaj létezik, amelyek megfertőzhetik a kutyákat, és különböző problémákat okozhatnak. A leggyakoribbak az orsóférgek, kampósférgek és ostorférgek, valamint a galandférgek és a szívféreg.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A férgek zavartalanul élhetnek a kutya testében anélkül, hogy bármilyen tünetet mutatnának, azonban ha a következőket tapasztaljuk, biztosak lehetünk benne, hogy valamilyen probléma húzódik meg a háttérben: hányás, hasmenés, hasi fájdalom, levertség, súlycsökkenés. A kampós- és ostorférgek vérszívók is lehetnek, ami vérszegénységhez vezethet. A galandférgek megjelenhetnek az ürülékben vagy a végbélnyílás környékén is; rizsszemre emlékeztet a megjelenésük, és viszketést okozhatnak. Fontos, hogy ha bolhás volt a kutya, akkor az azt jelenti, hogy mindenképpen féregteleníteni kell az ebet, ezek a rovarok ugyanis terjesztők.
A szívférgek a legkönnyebben megelőzhető élősködők közé tartoznak, és szúnyogok közvetítésével terjednek. Teljesen eltérő élősködők, mivel nem a gyomor- és bélrendszerben, hanem a szívben és a vérerekben élnek. A szívférgesség jelei közé tartozhat a köhögés, a gyenge pulzus és a terhelhetőség csökkenése. Míg a többi féreg kimutatásához székletvizsgálat szükséges, a szívférget vérvizsgálattal diagnosztizálják.
A féreg típusán kívül fontos tényező az is, hogy mekkora a „féregterhelés”, vagyis hány féreg van jelen a kutya bélrendszerében. A rendszeresen nem féregtelenített kölykök bundája fénytelen lehet, fejlődésük visszamaradhat. Mivel a férgek a gazdaállat táplálékával „versengenek”, a nagy mennyiségű féreg különösen a kölykök esetében alultápláltsághoz vezethet. Ha a féregterhelés túl nagy, a kutya megbetegedhet, sőt, el is pusztulhat.
Ha kutyád széklete lágy, hasmenése van, vagy megváltozik annak állaga, érdemes időpontot kérned az állatorvoshoz. Vigyél magaddal friss székletmintát, hogy megvizsgálhassák, vannak-e benne paraziták. Az állatorvosok azt javasolják, hogy az éves általános állatorvosi vizsgálat során is ellenőriztessük a kutya székletét.
Nem minden féreg veszélyes az emberre, de vannak köztük olyanok, melyek igen. A féreghajtással tehát nem csupán a kutya egészségét óvod, de a sajátodat és a környezetedét is.
A kölyökkutyáknál a féregtelenítést általában kéthetes korban kezdik, majd kéthetente ismétlik egészen addig, amíg el nem választják őket az anyjuktól. A pontos időzítés attól függ, milyen terméket használ az állatorvos, és mit ír elő a gyártó. Egyes készítmények testsúlyhoz kötöttek, így előfordulhat, hogy egy kölyök csak háromhetes korban kapja meg az első adagot.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Felnőtt kutyáknál akkor mindenképpen javasolt az állatorvos által irányított féregtelenítés, ha bizonyítottan jelen vannak a férgek, vagy ha erős rá a gyanú. Ha a kutya széklete rendellenes, de a teszt negatív, az állatorvos akkor is adhat féreghajtót arra az esetre, ha olyan férgek vannak jelen, amelyeket a székletminta nem mutat ki. Ugyanakkor megelőző szándékkal is kell adni a kutyának féreghajtót, ezt általában egy éves kor után 3 havonta kell megtenni, de havonta ajánlott, ha például kisgyerek van a családban, vagy a lakóhelyünk fertőzöttségi szintje indokolja. A pontos időpontokkal és a használt termékekkel kapcsolatban mindenképpen egyeztess az állatorvossal. Hogy miért?
Nem minden féreghajtó pusztít el mindenféle férget. Még akkor is, ha egy felpuffadt hasú kölyökkutya szó szerint férgeket ürít, az állatorvosnak székletvizsgálatot kell végeznie, hogy pontosan megállapítsa, milyen típusú férgek vannak jelen, és melyik féreghajtó gyógyszer a legmegfelelőbb. A kezelést gyakran ismételni kell, mert a különböző készítmények a féreg életciklusának más-más szakaszát célozzák meg. Számos féreghajtó vény nélkül is kapható, de a kutyák gazdáinak mindig konzultálniuk kell állatorvossal a megfelelő gyógyszer és adagolás kiválasztása érdekében.
Számos biztonságos és hatékony féregtelenítő létezik. Az orális, vagyis szájon át adható szerek lehetnek tabletta, por vagy folyadék formájában. Kölyökkutyák esetében az állatorvos gyakran folyékony szert javasol, mert így könnyebb pontos adagot adni a kiskutya testsúlyához mérten.
A tablettákat lehet felezni vagy negyedelni, de ahogy a kölyök nő, nehezebb pontosan adagolni. Néhány kutyánál előfordulhat enyhe rosszullét vagy étvágycsökkenés az orális szer beadását követően, de ezek ritkák.
Léteznek továbbá külsőleg alkalmazható féregtelenítők is, amelyeket a bőrön keresztül szív fel a szervezet. Ezek általában nem okoznak mellékhatást, de egyes kutyáknál bőrreakció, viszketés és kellemetlenség jelentkezhet. Ilyen esetben segíthet, ha lemosod a szert.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Normális, ha a melegben csökken a kutya étvágya?
Egészség • 4 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc